Шампионът на Италия Милан победи с категоричното 4:0 австрийския Ред Бул Залцбург в мач от последния кръг от груповата фаза на Шампионска лига. „Росонерите“ си гарантираха второто място и осминафинал с този успех, събирайки 10 точки. „Биковете“ пък ще играят в Лига Европа със своя шестточков актив.

Оливие Жиру отбеляза два гола за ломбардийци, а Раде Крунич и Жуниор Месиас добавиха по един.

Лидер в групата е Челси с 13 точки, а последен остана хърватският Динамо Загреб с 4.

Gulliver/GettyImages
38 снимки

Грандът от Милано можеше да открие след само 180 секунди игра, но удар на Тео Ернандес по диагонала се отклони в левия страничен стълб.

Все пак "росонерите" взеха аванс десетина минути по-късно, когато Жиру засече с глава центриране на Тонали от корнер.

Адаму можеше бързо да възстанови паритета, но стреля право в тялото на Татарушану. Малко след това Жиру прати топката за втори път във вратата на австрийците, но бе маркирана засада при добавката на французина след удара на сънародника му Тео Ернандес.

Окафор пък също имаше добър шанс, като дори след него сблъсъкът му с Татарушану за спорната топка бе прегледан от ВАР, но нямаше промяна в първоначалната преценка на арбитъра. Румънецът се отчете и с едно блестящо спасяване след мощен шут на Лука Сучич.

Преди да е изтекла и минута от второто полувреме Ребич центрира към Жиру в наказателното поле, а французинът омекоти топката за Крунич, след което босненският халф нанесе втори удар по тима от Залцбург.

В 57-ата минута Жиру сложи точка на спора с втория си гол. Леао проби през почти цялата отбрана на австрийците и пусна успореден пас, а защитник на гостите не успя да избие добре, от което се възползва Жиру с мощен изстрел от 3-4 метра.

Леао едва не гарнира страхотния си мач с гол в 66-ата минута, когато засече хубаво ниско подаване на Тео Ернандес. Изстрелът на португалеца обаче се отклони в напречната греда. Дедич и Кяергоор опитаха да отвърнат с удари от дистанци, но неточни.

В началото на допълнителното време Жуниор Месиас залъга Страхиня Павлович и сложи последния щрих върху двубоя на "Сан Сиро" - 4:0.

LIVE / Милан - РБ Залцбург 4:0

1:0 Оливие Жиру 14`

2:0 Раде Крунич 46`

3:0 Оливие Жиру 57`

4:0 Жуниор Месиас 90+1`

Милан: Чиприан Татарушану, Пиер Калюлю, Симон Кяер, Фикайо Томори, Тео Ернандес, Исмаел Бенасер, Сандро Тонали, Анте Ребич, Раде Крунич, Рафаел Леао, Оливие Жиру

Наставник: Стефано Пиоли

РБ Залцбург: Филип Кон, Амар Дедич, Максимилиан Вьобер, Страхиня Павлович, Омар Солет, Мауритс Кяергор, Люка Гурна-Дуат, Николас Зейвалд, Лука Сучич, Жуниор Адаму, Ноа Окафор