Италианският Интер отново ще играе във финал на Шампионска лига за пръв път от 2010-а година. Това се случи, след като „нерадзурите“ спечелиха и мача-реванш от полуфиналите срещу легендарния си градски съперник Милан с 1:0 и с общ резултат 3:0 хората на Симоне Индзаги ще опитат да спечелят четвъртата си титла от най-големия европейски клубен турнир на 10-и юни.

Единственото попадение на „Джузепе Меаца“ пък беше дело на Лаутаро Мартинес, който след отлична комбинация в 74-ата минута с Ромелу Лукаку матира Майк Менян и подсигури категорично участието на Интер във финалния двубой. По този начин Милан не успя да се върне към финалите в Шампионска лига, като последният такъв датира от 2007-а година. През тази година финала ще се състои на „Кемал Ататюрк“ в Истанбул, където пък „росонерите“ две преди последния им финал също участваха в навярно най-легендарните финали в Шампионска лига. Тогава Милан водеше с 3:0 до почивката на Ливърпул, но в крайна сметка тогава мърсисайдци стигнаха до пълен обрат и титла №5 в тяхната история.

Интер очаква победителя от другата двойка между Манчестър Сити и Реал Мадрид, които ще спорят един срещу друг на „Етихад“ в сряда вечер. Преди седмица в испанската столица двата отбора направиха равенство – 1:1.

Gulliver/GettyImages
88 снимки

В петата минута Тео Ернандес отправи изключително силен удар от сериозна дистанция с левия крак, а Андре Онана застина на едно място. За негово щастие обаче топката не навести вратата му и профуча аут. Интер отговори с опит от дъгата на наказателното на Милан чрез Федерико Барела, но и той беше неточен.

След 10 минути игра темпото леко се засили, а Жуниор Месияс центрира на далечната греда, където Жиру надбори Дъмфрийс, а Онана излезе причудливо неразчетено. Французинът върна топката пред вратата на Интер, но Матео Дармиан с глава изчисти в ъглов удар. Натискът на Милан продължи и секунди по-късно те профукаха изключителен шанс за първи гол. Сандро Тонали проби отляво и пребори Хенрих Мхитарян, след което пусна страхотно към Браим Диас. Той шутира, но Онана с отличен рефлекс се прояви и спаси.

Интер vs Милан

източник: Gulliver/GettyImages

В 23-ата Николо Барела опита удар по диагонала, но намери Джеко. Босненецът комбинира с Мхитарян, но бившият футболист на Рома стреля доста неточно. 15 по-късно Дармиан не се ориентира добре, а Леао открадна вляво. Той напредна и стреля по диагонала, опитвайки да потърси обратния ъгъл, но португалецът шутира встрани.

Шест преди края на първата част Мхитарян прати отлична топка от свободен удар, а Джеко с глава я продължи, но Менян направи красиво спасяване, запазвайки вратата си чиста. Малко преди края на първото полувреме пък Хенрих Мхитарян напусна с контузия, а на негово място се появи Марсело Брозович.

Второто полувреме започна с удар на Димарко, но Малик Тиау застана на пътя на топката. В хода на второто полувреме Интер успя да затваря важните зони, през които "росонерите" опивтаха да атакуват. Все пак Милан търсеше вариант да пробие защитата на съперника си, но така и не успяваше. Двадесет преди края Ачерби се понесе през средата на терена и шутира силно, но Фикайо Томори го парира и предотврати намеса на Менян.

БГНЕС
30 снимки

И през безнадеждните си опити Милан да порази градския си съперник, то Интер успя да накаже опонента. Лаутаро Мартинес и влезлият като резерва Ромелу Лукаку комбинираха като на шега в наказателното поле на Милан, след което аржентинецът отправи шут отляво в ъгъла на Менян и топката посети мрежата на Милан - 1:0 за Интер.

В 77-ата минута в игра за Милан влезе Дивок Ориги. След попадението пък претъпканият до краен предел "Меаца" запя любимите си песни, след като в срещата Интер беше домакин и имаше сериозно предимство и по трибуните. Лаутаро шутира в 78-ата минута, за да предизвика спасяване от Менян.