Шампионът на Италия Милан спечели много мъчни три точки при домакинството си на Специя. „Росонерите“ победиха с 2:1 на „Сан Сиро“ и вече са втори в класирането с 29 точки – шест зад лидера Наполи. За „орлетата“ малко под половин час игра българският бранител Петко Христов. Лигурийци остават на 17-о място с 9 пункта.

Тео Ернандес откри за шампионите в средата на първата част, а юношата на „червено-черните“ и син на легендата Паоло Малдини – Даниел, изравни в 59-ата с хубав фалцов удар.

Победата за миланския гранд донесе Оливие Жиру минута преди края, когато с акробатично изпълнение засече страхотно центриране на Сандро Тонали. Преди това в срещата бе отменен още по-красив гол на италианския халф от дистанция.

При радостта си от гола Жиру забрави, че има жълт картон, свали своята фланелка и напълно естествено получи втори жълт и съответно червен картон.

Gulliver/GettyImages
23 снимки

Преди да са изминали и 60 секунди от двубоя Ориги опита удар, но не бе точен. Седем-осем минути след това Леао изведе Ориги на добра позиция, но белгиецът стреля слабо и не затрудни особено Драговски.

Само няколко атаки по-късно Раде Крунич разтресе една от гредите на лигурийската врата с много мощен удар от границата на пеналта. Топката пак се оказа у играч на Милан, който центрира много добре към Диас, но за трети път Драговски се справи отлично. Полякът продължи да показва феноменалния си рефлекс и в следващите действия, като отрази далечен изстрел на Месиас. Гостите показаха зъби чрез бившия играч на Милан Матиа Калдара, който засече с пета центриране от корнер, но право в ръцете на Татарушану.

В 22-ата минута Драговски бе безпомощен. Тео Ернандес овладя по страхотен начин на гърди подаване на Бенасер и със силен удар отблизо разпечата вратата на "орлетата". Попадението дълго бе гледано чрез ВАР, но не бе открита нередност.

Шест минути преди края на частта Бенасер и Ернандес комбинираха и авторът на гола стреля, но Драговски спаси. Леао пък се отскубна от защитата в бяло, но в най-възловия момент преди да стреля, топката му бе избита. В 43-тата минута Мбала Нзола преодоля излезлия извън наказателното поле Татарушану, но последвалият му изстрел беше далеч от вратата.

В допълнителното време Леао разтресе напречната греда на Специя, а при последвалата добавка вратарят на гостите направи поредното си изумително спасяване след удар на Крунич от 6-7 метра. Отборът от Лигурия парадоксално можеше да изравни в края, ако Нзола бе засякъл подаване от фланга на Бурабия.

Първият удар през второто полувреме бе за Милан. Месиас стреля фалцово - без проблем за Драговски. Десетина минути след това Албин Екдал стреля много опасно с глава, но за късмет на миланския гранд ударът му не намери вратата.

След почти час астрономическо време Специя изравни. Юношата на Милан Даниел Малдини измъкна топката между Крунич и Месиас и с много красив удар в далечния ъгъл възстанови паритета на "Сан Сиро".

Пет минути след изравнителния гол Ориги задържа една топка вдясно и подаде на Тонали, който от дъгата намери горния десен ъгъл на противниковата врата. Попадението обаче не бе зачетено след проверка от ВАР. Причината - нарушение на Томори в зародиша на атаката.

Влезлият от пейката Даниеле Верде можеше да донеес шокиращ обрат за гостите, но прехвърлящият му удар кацна на мрежата зад напречната греда. В 86-ата минута Милан имаше шанс чрез Де Кетелар, но белгиецът не успя да се възползва от суматохата в наазателното поле на Специя и топката бе изчистена от краката му.

Минута преди края на редовното време Сандро Тонали достави прекасно центриране за Оливие Жиру, който с акробатичен удар даде аванс на "росонерите" по много красив начин.

При радостта си след гола опитният французин забрави, че вече има жълт картон и свали фланелката си, което значеше само едно - втори жълт и съответно червен картон.

FT / Милан - Специя 2:1

1:0 Тео Ернандес 22`

1:1 Даниел Малдини 59`

2:1 Оливие Жиру 89`

Милан: Чиприан Татарушану, Пиер Калюлю, Матео Габия, Фикайо Томори, Тео Ернандес, Раде Крунич, Исмаел Бенасер, Жуниор Месиас, Браим Диас, Рафаел Леао, Дивок Ориги

Наставник: Стефано Пиоли

Специя: Бартоломей Драговски, Итън Ампаду, Матиа Калдара, Якуб Кивиор, Емил Холм, Мехди Бурабиа, Албин Екдал, Кевин Агудело, Келвин Амиан, Даниел Малдини, Мбала Нзола

Наставник: Лука Готи