Италианският гранд Милан победи Славия Прага с резултат 3:1 на „Фортуна Арена“ в чешката столица в мач-реванш от 1/8-финалите на турнира Лига Европа. По този начин с общ резултат от 7:3 "росонерите" продължават спокойно към 1/4-финалите на надпреварата.

Снимки: БТА / BTA
34 снимки

В първия двубой "Дяволът" имаше аванс от 4:2 и беше уверен преди реванша, който стартира лошо за тях, след като вратарят Майк Менян се контузи и бе заменен принудително, а в 20-ата минута домакините пък останаха с човек по-малко. Тогава капитанът Томаш Холеш беше изгонен с директен червен картон след намесата на системата ВАР. Това улесни гостите, които вкараха три гола още до почивката чрез Кристиан Пулишич в 33-ата, Рубен Лофтъс-Чийк в 36-ата и Рафаел Леао в шестата минута от добавеното време, който заби истинки шедьовър. Резервата Матей Юрашек вкара почетното попадение за чехите в 84-ата минута.

Така Милан очаква опонента си на 1/4-финалите в турнира, като жребият е в петък (15 март).

Старши треньорът на Милан - Стефано Пиоли, бе направил три промени в стартовия си състав спрямо първия мач на „Сан Сиро“ преди седмица. Давиде Калабрия, който бе с капитанската лента, и Фикайо Томори влязоха в защита вместо наказания Алесандро Флоренци и Симон Кяер. В халфовата линия пък от първата минута стартира Юнус Муса за сметка на Тижани Райндерс. На вратата бе Майк Менян, а пред него действаха Тео Ернандес, Томори, Матео Габия и капитана Калабрия. До Муса в центъра бе Ясин Адли, а по крилата действаха Рафаел Леао и Кристиан Пулишич. Рубен Лофтъс-Чийк пък беше поставен зад Оливие Жиру, който водеше атаката.

ВСИЧКИ РЕЗУЛТАТИ И ГОЛМАЙСТОРИ В ЛИГА ЕВРОПА МОЖЕ ДА ВИДИТЕ ТУК!

Славия Прага Милан

източник: Sofascore.com

Срещата стартира с проблем за вратаря на Милан Майк Менян, на когото още в четвъртата минута му се наложи да му бъде оказана медицинска помощ, след като се сблъсъка с десния бек на домакините Томаш Вълчек. В крайна сметка френският страж нямаше проблем да продължи срещата. Малко след това вратарят отново седна на терена и дори резервата Марко Спортиело беше готов да влезе в игра, но до смяна не се стигна.

В началото на двубоя Славия беше отборът, който притисна съперника си и стигна до няколко центрирания в наказателното поле, но без сериозни опасности за Менян.

Първата сериозна опасност в срещата бе на сметката на домакините, които в 14-та минута бяха близо до откриването на резултата. Тогава Конрад Валем центрира отляво в наказателното поле, където на първа греда Моймир Хитил гардира добре топката пред Фикайо Томори и обръщайки се стреля в близкия ъгъл, но Менян показа чудесна реакция и предотврати сигурен гол с контузения си крак.

Пет минути по-късно Томаш Холеш фаулира изключително грубо Давиде Калабрия, но сигнал за нарушение не последва. Секунди след това, когато играта беше спряна, главният съдия Глен Ниберг беше повикан да разгледа ситуацията със системата ВАР и реши да покаже директен червен картон на капитана на Славия Прага, които останаха с човек по-малко в 20-ата минута, както беше и в първия двубой.

Снимки: БГНЕС / BGNES
26 снимки

В същото време, стана ясно, че Майк Менян няма да може да довърши срещата и беше принудително замненен от Марко Спортиело.

Милан тръгна в предни позиции и в 28-ата минута пропусна да открие резултата, когато Кристиан Пулишич беше изведен отдясно в наказателното поле сам срещу вратаря Индрих Станек, който обаче блокира отлично изстрела на американеца. Две минути по-късно Юнус Муса изведе отлично Рафаел Леао отново сам срещу стража на домакините, който за втори път разочарова "росонерите" и не им позволи да поведат.

Милан очаквано поведе в 33-ата минута след добра атака. Рафа Леао получи в наказателното поле отляво и комбинира с Пулишич на втора греда, а американецът финтира Ондрей Змръзли и с нисък удар прати топката под плонжа на вратаря за 0:1.

Само три минути по-късно „росонерите“ решиха всичко с второ попадение. Тогава Леао и Тео Ернандес направиха отлично двойно подаване отляво в наказателното поле, а французинът центрира успоредно на голлинията, като топката бе засечена точно пред вратата от Рубен Лофтъс-Чийк за 0:2.

До почивката падна още един гол в шестата минута от добавеното време, когато Рафа Леао заби истински шедьовър. Португалецът получи от Пулишич на около 20 метра пред вратата и с бомбен шут прати неспасяемо кълбото в горния ляв ъгъл на слисания Станек за 0:3.​

На почивката Стефано Пиоли направи двойна промяна и пусна в игра Пиер Калулу и Малик Тиау на местата на Давиде Калабрия и Фикайо Томори. За домакините пък на терена влезе Михал Томич, който замени Томаш Вълчек.

В първите около петнадесет минути опасности пред двете врати липсваха, което бе съвсем нормално с оглед на резултата. На два пъти пък се стигна до напрежение между футболистите на двата тима, което обаче бързо беше потушено.

Първата интересна ситуация за втората част дойде в 63-ата минута, когато Оливие Жиру получи в наказателното поле и стреля ниско с левия крак, но покрай лявата греда на Станек в аут.

Малко след това играта беше спряна за няколко минути, тъй като феновете на Славия Прага започнаха да замерят футболистите на Милан с чаши и да ги пръскат с течност, което доведе до това и дикторът на стадиона да се намеси. Същото стори и един от лидерите на агитката на домакините, който с мегафон в ръка призова привържениците да се успокоят.

Двадесет минути преди края на срещата резервата Михал Томич влезе на скорост отдясно в наказателното поле и стреля към близкия ъгъл на Марко Спортиело, но в аут.

Милан се е отпусна и в 84-ата минута допусна попадение в своята врата, когато две от резервите на Славия изработиха попадението. Христос Зафейрис комбинира с Матей Юрашек в наказателното поле, а последният завъртя чудесно топката с левия крак и не остави шансове на Спортиело в долния му десен ъгъл за 1:3.

До края на двубоя ново попадение не падна и така Милан продължи към 1/4-финалите в Лига Европа с общ резултат от 7:3.

FT  | СЛАВИЯ ПРАГА – МИЛАН  1:3  (2:4 от първата среща) / Общ резултат 3:7

0:1 Кристиан Пулишич 33'

0:2 Рубен Лофтъс-Чийк 36'

0:3 Рафаел Леао 45+6'

1:3 Матей Юрашек 84'

Червен картон: Томаш Холеш (Славия Прага) 20'